Moduły monokrystaliczne

Panele fotowoltaiczne cieszą się coraz większą popularnością. Dofinansowania, pomoc ze strony gmin czy też funduszów europejskich przyczynia się do zwiększenia zainteresowania tematem odnawialnych źródeł energii. Poprzez zwiększającą się liczbę fabryk czy też samochodów nasze środowisko staje się zagrożone. Zwiększa się liczba zanieczyszczeń, a co za tym idzie maleje ilość świeżego i zdrowego powietrza. Warto więc zwrócić uwagę na to jak każdy z nas dba o środowisko i zadbać o to aby dzięki naszym działaniom stawało się ono zdrowsze i czystsze. Chcąc pomóc osiągnąć pomóc ten efekt proponujemy naszym klientom panele najwyższej jakości z 30-letnią gwarancją firmy GAMKO.

W naszej ofercie znajdują się zarówno panele monokrystaliczne jak i polikrystaliczne firmy Gamko. Obecnie wykorzystujemy panele o mocy 290W oraz 300W w zależności od wymaganego projektu instalacji fotowoltaicznej. Znamy dwa główne rodzaje modułów fotowoltaicznych, poli oraz monokrystaliczne. O panelach polikrystalicznych można przeczytać w naszym wcześniejszym wpisie. Tym razem poruszony zostanie temat paneli monokrystalicznych.

Główną zaletą modułów monokrystalicznych jest ich wysoka wydajność. Spowodowane jest to strukturą krzemu, z którego są one zbudowane. Jest ona uporządkowana co sprawia iż każdy moduł może prezentować większą sprawność. Jak zatem ułożenie to wpływa na sprawność panela? Takie rozłożenie krzemu umożliwia dostarczenie większej energii na dużo mniejszej powierzchni stąd sprawność paneli monokrystalicznych rośnie. Dodatkowo takie rozłożenie sprawia iż pobierana energia słoneczna dużo szybciej zamienia się w energię wykorzystywaną np. w gospodarstwie domowym.

Technologia tworzenia paneli monokrystalicznych jest droższa niż np. technologia wytwarzania modułów polikrystalicznych, a więc i cena zakupu będzie się różnić. Jednak nasza firma kładzie ogromny nacisk na aby panele Gamko były w najlepszej cenie dla naszych klientów, a jednocześnie były produktami najwyższej jakości.

Jak wygląda technologia tworzenia modułów monokrystalicznych?

Jak sama nazwa wskazuje (mono) panele monokrystaliczne składają się z jednego dużego kryształu krzemu. Umożliwia to dużą swobodę w przemieszczaniu się elektronów, jednak produkcja tego typu paneli jest bardziej pracochłonna. Metoda stosowana do ich produkcji to metoda Czochralskiego. Polikryształy krzemu zostają wrzucone do tygla. Ważne jest to oby były one niezabrudzone. Następnie ulegają one roztopieniu pod wpływem wysokiej temperatury tj. 1500 stopni. Po roztopieniu i uzyskaniu jednolitej masy do całości dodaje się tzw. zarodek krzemu, którym jest pojedynczy kryształ krzemu. To pozwala na powstanie całego kryształu, a następnie panelu. Proces wyciągania całego monokryształu krzemu trwa nawet do 48h ta pracochłonność sprawia, że cena paneli monokrystalicznych jest droższa.

instalacja fotowoltaiczna WALMAR

Zapraszamy do kontaktu i sprawdzenia naszych paneli firmy GAMKO: www.walmar.rzeszow.pl

Dodaj komentarz